Chystáte rekonštrukciu bytu či domu?
Poradíme vám od nákresu až po financovanieManželka už dlhšie túži po novej kuchyni? Susedia vás predbehli a už majú vymenené bytové jadro? Máte obavy ako zvládnuť rekonštrukciu a navyše ako to celé financovať? Prinášame vám užitočné odpovede na otázky a rady ako zvládnuť rekonštrukciu vášho domu či bytu "ľavou zadnou" a s úsmevom na tvári.SKÔR AKO ZAČNETE
, položte si tieto otázky:

Čo chcete rekonštruovať a ako má vyzerať vaša domácnosť po rekonštrukcii?
Je dôležité, aby ste mali detailnú predstavu o vašej novej kuchyni či kúpeľni. Napríklad: v akom štýle bude ladený celý interiér kúpeľne, kde bude umiestnená vaňa, aký vzor budú mať obklady a podobne. Urobte si jednoduchý nákres nového interiéru. Prípadne využite služby skúseného odborníka.

Koľko vás bude stáť materiál a kto zrealizuje rekonštrukciu?
Spíšte si zoznam všetkých prác, ktoré bude potrebné zrealizovať: búracie práce, nákup stavebného materiálu, inštalácia nových rozvodov, vodoinštalačné práce, obklady, podlahy, nákup sanity (umývadlo, vaňa) a podobne. Ku každej položke si zistite jej orientačnú cenu. K cene materiálu si prirátajte aj cenu práce. Závisí len na vás, či ste dostatočne dobrý majster a zvládnete rekonštrukciu v spolupráci so svokrom, bratom, či známym, alebo sa spoľahnete na odbornú firmu.

TO NAJDÔLEŽITEJŠIE – FINANCOVANIE REKONŠTRUKCIE

Ako budete rekonštrukciu financovať?
Prvá možnosť – použijete úspory, ktoré skrývate doma v ponožke alebo máte na sporiacom účte.
Druhá možnosť – požičiate si.

Ako si požičať peniaze na rekonštrukciu?
Od výšky sumy, ktorú si chcete požičať, čiastočne závisí aj typ úveru, ktorý je pre vás vhodný.

Pokiaľ žiadate o nižšiu sumu, napr. do 20 000 €, je výhodnejšie žiadať o spotrebný úver. Pri niektorých typoch spotrebných úverov je vyžadované dokladovanie pokladničných dokladov a faktúr do výšky 30 – 100 percent poskytnutej sumy. Dokladovanie sa zväčša vyžaduje pre získanie výhodnejšej úrokovej sadzby. Ak požiadate o bezúčelovú pôžičku, dokladovanie použitia pôžičky špeciálne na rekonštrukciu nie je potrebné. Ďalšou výhodou spotrebných úverov je, že je bez založenia nehnuteľnosti.

Náš tip: Pri produkte Pôžička na bývanie od Slovenskej požičovne nemusíte dokladovať žiadne pokladničné doklady a faktúry.

Pri rozsiahlejšej rekonštrukcii, kde sú celkové náklady vyššie (20 000 € a viac), sa oplatí požiadať o hypotekárny úver, tzv. americkú hypotéku, kde nemusíte preukazovať účel použitia peňazí. Ručeniu nehnuteľnosťou sa však nevyhnete. Úrok je spravidla nižší ako pri spotrebnom úvere. Rátajte ale s tým, že náklady na poskytnutie hypotekárneho úveru sa okrem úroku ešte môžu navýšiť o rôzne poplatky - vypracovanie znaleckého posudku (v priemere cca 150 € - 250 €), vklad záložného práva do katastra, poplatok za vedenie úverového účtu a pod. Pri dlhšej dobe splácania ale preplatíte na hypotéke viac ako pri spotrebnom úvere.

Náš tip: Pri produkte Slovenskej požičovne - Hypopôžička na čokoľvek - vybavíme znalecký posudok ako aj vklad do katastra za vás. Úhrada mimoriadnych splátok bez akýchkoľvek poplatkov je u nás samozrejmosťou.

A IDE SA NA TO!

Ak už viete čo a ako zrekonštruovať, máte zabezpečené peniaze, môžete sa pustiť do rekonštrukcie. Pripravte si plán prác ako aj časový harmonogram. Dôležitá je príprava, ako aj správne načasovanie dodania materiálu a jednotlivých prác, aby sa z týždennej rekonštrukcie nestala rekonštrukcia celoročná.

To najdôležitejšie, načo nesmiete pri realizácii rekonštrukcii zabudnúť: dobrú náladu a pravidelný pitný režim.

Želáme veľa radosti pri rekonštrukcii vášho krajšieho bývania.