Pôžička zadarmo? Pravda alebo mýtus?


Aj vy sa častokrát pýtate, prečo niektorí poskytovatelia pôžičiek ponúkajú pôžičku bezúročne a iní nie? Prečo ostanete nakoniec z lákavej ponuky „peniaze zadarmo“ neraz nepríjemne prekvapený? Odhalíme vám pravdu o bezúročných úveroch ako aj tipy ako získať čo najvýhodnejšiu pôžičku.Ak plánujete investovať do kúpy nového vybavenia obývačky, do doplnkov pre vášho 4-kolesového miláčika, alebo potrebujete peniaze na čokoľvek iné, čo urobíte ako prvé? Porovnáte si ponuky spotrebných úverov finančných domov. Mesačná splátka, doba splácania či výhodný úrok, sú najčastejšie parametre, ktoré vás zaujímajú. My sa bližšie pozrieme na tretí menovaný - úrok.

Čo je vlastne úrok?

  Odmena za vašu prácu (ktorú vykonávate 8 hodín denne x 5 dní v týždni x 4 týždne v mesiaci) je mzda.

  Odmena za tovar či službu (potraviny, oblečenie, elektrospotrebič, dovolenka...), ktoré si kúpite v obchode, je pre výrobcu či predajcu predajná cena.

  Odmena za požičanie peňazí je pre poskytovateľa pôžičiek úrok.

Teraz sa zamyslime a predstavme si, že váš zamestnávateľ predáva výrobky, na ktorých výrobe sa podieľate i vy, za 0 Eur – čiže zadarmo! A za vašu prácu vám vyplatí na účet 0 Eur - pretože predáva „grátis“! Nie je to veľmi príjemná predstava, však?

Rovnaký princíp platí aj pre poskytovanie pôžičiek. Pôžička je produkt resp. služba, ktorú si tiež môžete kúpiť. Cenou za pôžičku je úrok. V tejto cene peňazí sú okrem zisku zahrnuté aj prevádzkové náklady spoločnosti (na prenájom priestorov, elektrinu,...) a v neposlednom rade aj mzdy zamestnancov, ktorí zabezpečujú, aby bola vaša pôžička rýchle schválená.

Ako sa nenechať nachytať na nulu?

Samozrejme, pôžička s 0 %-tným úrokom je veľmi lákavá. Je potrebné byť však ostražitý, aby ste z takejto „výhodnej nulovej“ pôžičky neostali sklamaný. Väčšina bezúročných pôžičiek má spoločné tieto znaky:

 poskytovateľ vám požičia veľmi nízku sumu (napr. 100 € - 200 €) na veľmi krátku dobu splatnosti (1 - 3 mesiace),
 poskytne pôžičku aj pre nezamestnaných alebo pôžičku bez dokladovania príjmu
 bezúročný úver poskytne len na prvú pôžičku, ktorú od neho čerpáte
 zaúčtuje si rôzne skryté (i nezmyselné) poplatky - poplatok za vybavenie pôžičky (obvykle ako 2 - 3 % z požičanej sumy), poplatok za expresné čerpanie a podobne
 naúčtuje vám sankčné poplatky – pokuty za omeškanie platby, predčasné splatenie

Tieto poplatky sa môžu pohybovať v sume aj niekoľko desiatok či stoviek Eur v závislosti od podmienok poskytnutia úveru. Takáto pôžička vás nakoniec môže vyjsť poriadne draho.


 NÁŠ TIP: Ak natrafíte na takúto ponuku pôžičky, odporúčame si pred podpisom Zmluvy dôkladne preštudovať podmienky poskytnutia úveru ako aj poplatky s ním spojené.


Ako môžete ovplyvniť výšku úroku na vašej pôžičke?

 Výškou žiadaného úveru a dobou splatnosti

Výška úveru a doba splatnosti ovplyvňujú výšku úroku, ktorý nakoniec získate. Je rozdiel či žiadate 1000 Eur na 2 roky alebo 40 000 Eur na 10 rokov. Naopak, niektorí poskytovatelia motivujú klientov, aby si požičali vyššiu sumu peňazí tým, že vám pri vyššej pôžičke poskytnú nižší úrok. Preto odporúčame, ku každej ponuke spotrebného úveru pristupovať individuálne a zvoliť si úver za takých podmienok, aby vám vaša mesačná splátka čo najviac vyhovovala.


 Čerpaním odmien a bonusov k pôžičke

Vrátené či odpustené splátky, vrátané percento úrokov za riadne splácanie alebo darček k pôžičke sú benefity, ktoré majú klientov spoločnosti motivovať, aby si zvolili práve ich produkt. Zároveň je to pre klienta spôsob ako si znížiť úrok resp. objem peňazí, ktoré musí formou úroku poskytovateľovi pôžičky vrátiť.
 Stabilným finančným zázemím

Ako píšeme v našom článku: Viete čo skutočne rozhoduje o schválení vašej pôžičky? výšku schválenej pôžičky či mesačnej splátky, v ktorej je zahrnutý aj úrok ovplyvňuje viacero faktorov: stály príjem, schopnosť vytvárať finančnú rezervu či disciplinovanosť pri úhrade predošlých úverov. Preto odporúčame dodržiavať pravidlá uvedené v spomenutom článku. Takto nepriamo zvýšite svoje šance na získanie skutočne výhodnej pôžičky.