Dovolenka bez stresu alebo „aby sa na nič nezabudlo“!

Plánujete sladké „ničnerobenie“ s rodinou niekde pri vode alebo na horách? Pripravili sme pre vás 7 užitočných otázok, na ktoré by ste si mali vopred odpovedať, aby bol výber vašej dovolenky rýchly, bez stresu a aby sa na nič nezabudlo.

Polovica leta je za nami a vy ste si ešte stále nestihli bezstarostne vyložiť nohy na ležadlo, popíjať obľúbený drink a chytať bronz? V nasledujúcich riadkoch vám poradíme ako si vybrať tú správnu dovolenkovú destináciu. Čo všetko urobiť, aby sme pred či počas dovolenky na nič nezabudli a užili ju podľa predstáv. Že chýbajú peniaze? Aj v otázke financií vám poskytneme rady ako v prípade potreby získať peniaze za menej ako 24 hodín.


 1: More, hory alebo „poznávačka“?

Na každej dovolenke si okrem oddychu plníme aj naše veľké či malé sny. Najprv si odpovedzte na otázku, či sa chcete šnorchlovať s rybičkou Nemo v červenom mori alebo túžite po pohladení horského slnka? Hľadáte hotel priateľský k deťom alebo ste romantická duša, ktorá chce s partnerom ruka v ruke spoznávať napríklad krásy talianskeho vidieka?


 2: Ste dobrodruhovia alebo nechcete ani prstom pohnúť?

Existujú dve skupiny dovolenkárov. Tí, ktorí majú dobrodružnejšiu povahu a radi si doprajú tzv. „all-exclusive“ dovolenku. Dopravu, ubytovanie či stravu si zabezpečujú úplne sami. Druhá skupina ľudí, ktorú tvorí drvivá väčšina Slovákov, je tá, ktorá sa rada vzdá všetkých starostí a nechá to na cestovné kancelárie. Ak patríte do druhej skupiny, zoznam slovenských cestovných kancelárii nájdete TU.

Náš TIP: Skôr ako v cestovnej kancelárii podpíšete zmluvu, zistite si, či je poistená proti úpadku. 3: Ako veľmi ste na seba nároční?

Doprava lietadlom, krátka vzdialenosť hotela od letiska, hotel sa nachádza v blízkosti mora, izba s klimatizáciou má výhľad na piesočnú pláž, stravovanie ultra all inclusive, animácie pre deti, možnosti fakultatívnych výletov! To sú odpovede na základné otázky, ktoré by ste si položiť pri výbere hotela. Taktiež by ste mali brať do úvahy počasie na mieste, kde budete práve tráviť chvíľky pokoja a oddychu.


 4: Cena alebo bezpečie?

Áno! Ako sa hovorí: „peniaze hýbu svetom“. To ale neznamená, že všetko čo je lacné alebo naopak drahé, nám zabezpečí pohodlnú a bezpečnú dovolenku. Preto pri výbere dovolenky dbajte aj na to, či je krajina, v ktorej plánujete relaxovať bezpečná. Všetky informácie nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Náš TIP: Zvažujte nielen pomer cena-výkon, ale aj lokalita-bezpečnosť. 5: Ako zaplatiť dovolenku?

Ideálny spôsob financovania dovolenky je „zacvakať“ ju z vlastného vrecka. Pokiaľ si každý mesiac pravidelne sporíte určitú sumu peňazí, nemal by to byť problém. Ďalšími možnosťami sú: použiť kreditnú kartu, povolené prečerpanie na vašom bankovom účte (pokiaľ ho máte aktivované) alebo požiadať o rýchlu pôžičku. Z uvedených možností jednoznačne odporúčame spotrebný úver na čokoľvek. Okrem toho, že po splnení podmienok je pôžička dostupná pre každého, nemusíte ju splatiť vo veľmi krátkom čase. Mesačnú splátku a dobu splácania si môžete prispôsobiť svojím potrebám.

Náš TIP: Ako píšeme v našom článku Ako si požičať bez stresu, vaša mesačná splátka by nemala presiahnuť 30% vášho čistého príjmu.  6: Zbalili ste si skutočne všetko čo potrebujete?

Pred cestou si rozhodne skontrolujte platnosť cestovných dokladov. A aby ste na dovolenke nemuseli hromžiť, čo všetko sa vám podarilo zabudnúť, pomôže vám napríklad tento praktický checklist.


 7: Nezabudli ste na pracovný mailbox?

Pokiaľ patríte do skupiny „workoholikov,“ odporúčame vo vašom pracovnom mailboxe nastaviť  automatickú odpoveď: „V termíne od-do si užívam nikým nerušené sladké dovolenkové ničnerobenie. Na vaše správy odpoviem po mojom návrate. Ďakujem :-).“


Nech sa už rozhodnete tráviť vašu dovolenku kdekoľvek a s kýmkoľvek, želáme vám ešte krásne a vydarené leto.