Ako si požičať bez stresuKeď v rodinnom rozpočte chýbajú peniaze, požičať si už nie je problém. Aby ste si ušetrili stresy pri výbere tej správnej pôžičky, prináša vám 7 praktických otázok, ktoré by ste si mali zodpovedať skôr ako si požičiate.
1) NA ČO SI POŽIČIAŤ?

V prvom rade sa zamyslite, na čo si chcete požičať. Je rozdiel či si požičiate na novú chladničku, ktorá vypovedala službu, alebo na najnovšiu televíziu, pričom ta vaša ešte stále spoľahlivo funguje, či na dovolenku.

Naša rada: Životnosť produktu, na ktorého kúpu si chcete požičať, by mala byť aspoň taká dlhá, aká je doba splácania pôžičky.


2) MÁTE STÁLY PRÍJEM?

Ak ste zamestnaný, poberáte dôchodok alebo máte príjem z podnikania, je veľmi pravdepodobné, že vaša žiadosť o pôžičku bude schválená. Ak prácu práve nemáte, zvážte či je vhodné žiadať o pôžičku.


3) KOĽKO A NA AKO DLHO SI POŽIČIAŤ?

Výška požičanej sumy a doba splácania priamo ovplyvňuje výšku vašej mesačnej splátky. Preto si premyslite, koľko peňazí naozaj potrebujete a za aký čas ste schopný pôžičku splatiť.


4) KOĽKO MÔŽETE MESAČNE SPLÁCAŤ?

Najdôležitejšou otázkou pri pôžičke je, koľko si môžete dovoliť mesačne splácať. Preto odporúčame, aby ste si spísali všetky vaše mesačné príjmy a výdavky. Rozdiel tvorí vašu finančnú rezervu. Výška mesačnej splátky nesmie prekročiť výšku vašej finančnej rezervy.

Naša rada: Mesačná splátka by nemala presiahnuť 30% vášho čistého príjmu.


5) ČO AK NEBUDETE MÔCT SPLÁCAŤ

Poistenie schopnosti splácať úver vám poskytne ochranu pre prípad neočakávaných životných situácii ako napr. strata zamestnania, invalidita či iné. Každý seriózny poskytovateľ pôžičiek vám ponúkne viacero možností poistenia podľa rizík, pred ktorými vás poistenie ochráni.


6) OD KOHO SI POŽIČAŤ ?

Skôr ako navštívite konkrétneho poskytovateľa pôžičiek overte si, či je spoľahlivý a dôveryhodný. V novinách i na internete nájdete mnoho článkov a hodnotení jednotlivých poskytovateľov pôžičiek. Zistite si, aké benefity môžete čerpaním pôžičky získať, napríklad garantovaná nízka splátka, vrátanie 5% z nákupu, odpustené alebo vrátené splátky.

Naša rada: Vyhnite sa poskytovateľom, ktorí ponúkajú veľmi nízke finančné čiastky, na veľmi krátku dobu.


7) NAČO SA URČITE NEZABUDNITE OPÝTAŤ?

Mesačná splátka nemusí byť jediná platba za vašu pôžičku. Pýtajte sa na rôzne poplatky a sankcie, ktoré si môže poskytovateľ pôžičiek uplatňovať , napríklad poplatok za spracovanie úveru, poplatok za úhradu mimoriadnych splátok, úrok z omeškania.

Náš tip: Slovenská požičovňa vám poskytne pôžičku bez akýchkoľvek poplatkov a s najľahšou splátkou už od 16 € mesačne.