3 užitočné tipy ako si zariadiť bývanie po vysokej škole


Posledné vysokoškolské prázdniny sa vám skončili a prijímací pohovor do práce máte úspešne za sebou. A teraz stojíte pred ďalším zásadným životným rozhodnutím? V dnešnom blogu vám priblížime možnosti ako si zariadiť bývanie podľa vlastných predstáv rýchlo a jednoducho.

Oslavy vášho životného úspechu sú už dávno za vami. Našli ste si prácu a teraz hľadáte odpoveď na ďalšiu dôležitú otázku „Kde a ako budem bývať“? Prinášame vám 3 užitočné tipy ako si vyriešiť otázku bývania.


 “Mama hotel“

Ak vám vyhovujú „rodičovské“ obmedzenia, neustály dohľad a nemáte radi radikálne zmeny, ste ideálny kandidát na bývanie v tzv. „mama hoteli“. Po návrate domov budete mať stále navarené, napečené, vypraté či vyžehlené. Zarobené peniaze tak môžete míňať na čokoľvek, no i pri tejto voľbe platí, že ako dospelá a zamestnaná osoba by ste sa mali podieľať na nákladoch spoločnej rodičovskej domácnosti (náklady na bývanie, strava prípadne mimoriadne výdavky).


 Podnájom

Máte odvahu a chcete sa postaviť na vlastné nohy? Jednou z možností je zabezpečiť si podnájom. Výhodou podnájmu je, že ak sa po krátkom čase rozhodnete zmeniť miesto bývania, žiaden záväzok vás nedrží. Jednoducho vypoviete zmluvu o podnájme a idete ďalej. Prenajať si tiež môžete byt so zariadením, čím ušetríte ďalšie peniaze. Druhou možnosťou je zariadiť si ho nábytkom i elektronikou podľa vlastného vkusu. Ak nemáte dostatok vlastných finančných prostriedkov, môžete požiadať o pôžičku na čokoľvek.


Náš TIP:Vďaka Pôžičke na bývanie od Slovenskej požičovne až do 20 000 zariadite vaše bývanie s výhodnou splátkou bez akýchkoľvek poplatkov.Nevýhodou podnájmu môže byť jeho cena. V cene prenájmu je zvyčajne zahrnutá splátka hypotéky, pokiaľ ho majiteľ kúpil na hypotéku, náklady na réžiu bytu (vodné a stočné, príspevok do fondu opráv, elektrina atď.) a samozrejme zisk pre majiteľa bytu.


Náš TIP:Ak Vám neprekáža spoločnosť cudzej osoby, možnosťou ako ešte viac znížiť svoje náklady na bývanie je, nájsť si spolupodnájomníka. Rátajte však s tým, že vaše súkromie bude čiastočné obmedzené.


 Bývanie vo vlastnom - hypotéka

Ak máte dostatočný príjem a ste presvedčený, že keď už máte investovať každý mesiac nie malé finančné prostriedky do bývania, tak jedine do vlastného, ste kandidát na hypotéku. Ako píšeme v našom článku Ako si ušiť ideálnu splátku pri hypotéke , dôležité je zvoliť si správnu lokalitu a zhodnotiť aké máte úspory. Pri výbere tiež odporúčame porovnať si ceny viacerých bytov v danej lokalite. Tak môžete ušetriť niekoľko tisíc Eur na kúpnej cene bytu. No a v neposlednom rade si zodpovedajte na otázku, či dokážete splácať pravidelné mesačnú splátku hypotéky a tiež náklady na bývanie (elektrika, plyn atď.)


 Kedy je výhodnejší podnájom?

Ak je cena podnájmu nižšia ako hypotéka a náklady na bývanie.


 Kedy je výhodnejšia hypotéka?

Ak je cena hypotéky a nákladov na byt nižšia ako cena podnájmu.