Bezúčelový úver alebo americká hypotéka? Ako sa správne rozhodnúť!?

Plánujete túto jar prerábku či prestavbu vašej domácnosti, kúpu nového auta či dokonca exotickú dovolenku okolo sveta? Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako vaše plány rozumne prefinancovať.

Nová strecha, prístavba k rodinnému domu, kompletná rekonštrukcia kúpeľne či kuchyne, výmena elektrických rozvodov, kúpa auta? To je len zlomok plánov, pri realizácií ktorých sa takmer každý musí zamyslieť, ako to všetko zaplatiť?! Jednou z možností je použiť, úspory, druhou, menej obľúbenou, ale rýchlo dostupnou, je požičať si peniaze. V tomto blogu vám dáme niekoľko odporúčaní, ako si vybrať vhodný finančný produkt.


 Bezúčelový úver – pôžička na čokoľvek

Na financovanie rekonštrukcii do 20 000 € vám obvykle postačí spotrebný úver. Pôžičku na čokoľvek získate zvyčajne veľmi rýchlo a jednoducho. Výšku mesačnej splátky bezúčelového úveru si zvolíte podľa svojich možností voľbou vhodnej doby splácania. Úroková sadzba pri takto dostupnej pôžičke je štandardne vyššia, ako pri hypotékach, veľkou výhodou však je, že nemusíte zakladať svoju nehnuteľnosť.


Náš TIP: Na financovanie menších potrieb do 10 000 € vám odporúčame Najľahšiu pôžičku od Slovenskej požičovne, ktorú vybavíte pohodlne online.

Pri väčších rekonštrukciách do 20 000 € sa môžete rozhodnúť pre Pôžičku na bývanie, o ktorú môžete požiadať online alebo osobne na ktoromkoľvek obchodnom mieste Slovenskej požičovne.


 Americká hypotéka

Bezúčelová alebo tiež nazývaná ako americká hypotéka, sa veľmi často využíva v prípade, že potrebujete vyššiu sumu peňazí, zvyčajne nad 20 000 €. Rozdiel oproti klasickej (účelovej) hypotéke je, že peniaze z nej môžete využiť aj na iný účel, ako na kúpu nehnuteľnosti. Zásadná odlišnosť medzi klasickým spotrebným úverom a americkou alebo klasickou hypotékou je, že je nevyhnutné ručiť založením nehnuteľnosti. S tým sú spojené aj ďalšie náklady – poplatok za znalecký posudok, poplatok za zápis do katastra nehnuteľností, ktoré navýšia cenu hypotéky. Úroková sadzba je podstatne nižšia ako pri pôžičke, no splátka pri vyššej sume vyššia.


Bezúčelový úver Americká hypotéka
výška pôžičky zvyčajne do 20 000 € výška pôžičky zvyčajne do 500 000 €
vyššia úroková sadzba nižšia úroková sadzba, avšak viazaná len na určité obdobie
bez založenia nehnuteľnosti povinné založenie nehnuteľnosti
doba splatnosti maximálne 8 rokov doba splatnosti až do 30 rokov
minimálne alebo žiadne poplatky za poskytnutie vyššie poplatky za získanie hypotéky (znalecký posudok, zápis do katastra nehnuteľnosti)

 Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek formu financovania, majte na pamäti, ako píšeme v našom článku: Prečo je výhodná pôžička ako dobre ušitý oblek na mieru?!

najvýhodnejší úver je ten, ktorý dokážete spoľahlivo splácať.